Соціалізація цуценяти

Соціалізація – це процес навчання собаки бути частиною суспільства. Коли ми говоримо про соціалізацію домашнього улюбленця, на увазі мається надання йому допомоги в адаптації і звиканні до комфортного співіснування з людьми, навколишнім середовищем, будівлями, оточенням, звуками, запахами, тваринами та іншими собаками. Більшість молодих тварин, включно з собаками, пристосовані природою до звикання до всього нового, з чим вони стикаються в навколишньому середовищі. З досягненням певного віку вони стають більш недовірливими до незнайомих речей. Цей природній розвиток дозволяє молодій собаці почуватись комфортно поруч з притаманними буденному життю звуками, людьми і тваринами, що, фактично, стають частиною її життя, таким чином гарантуючи, що собака не лякатиметься кожного шурхоту чи листка, що падає з дерева. З часом недовірливість розвивається і формує в собаці певний рівень обережності до нових предметів, які і насправді можуть бути небезпечними.

Який вік найкращий для соціалізації цуценяти?

Цуценята найкраще сприймають новий досвід в період між третім та дванадцятим тижнями життя. Пізніше вони стають набагато обережнішими до всього, з чим вони раніше не стикались. Між дванадцятим та вісімнадцятим тижнями життя цуценяти можливість легко його соціалізувати – зникає, і з кожним тижнем стає все важче допомогти йому прийняти і насолоджуватись  тим, до чого він ставиться з пересторогою. Після вісімнадцятого тижня соціалізація стає досить нелегкою справою, а інколи навчити собаку чомусь новому, чи хоча б допомогти не боятись того, чого він лякається – зовсім неможливо.

Чому соціалізація важлива для собак?

Добре соціалізовані собаки зазвичай виростають більш розслабленими і задоволеними. Це тому що вони почуваються більш комфортно в різних ситуаціях, ніж менш соціалізовані, які більше реагують зі страхом і агресією до незнайомих людей, інших собак та всього в загальному. Набагато легше співіснувати з собакою, яка спокійно сприймає звуки сирен, котів, велосипедистів, огляд ветеринара, натовпи, сходи. Добре соціалізовані собаки розслаблені, мирні і щасливі, ніж ті, які живуть у постійному стресі. Соціалізація – не те, від чого варто очікувати результату на кшталт “пан або пропав”. Собаку, зазвичай, соціалізують до елементарного чи базового рівня, або повністю. Що ширший ряд умов і ситуацій в які Ви введете собаку, тим кращі його шанси поводитись урівноважено і сприймати спокійно все, як доросла собака.

Як соціалізувати цуценя?

Соціалізація – велика справа. Це вимагає відкриття людей, тварин, місць, звуків і умов, в яких, як Ви очікуєте, собака має почуватись спокійно в майбутньому. Залежно від стилю життя, яке Ви приготували для Вашого собаки, це може включати вигляд і звук трамвая, вантажні авто, шкільні двори, дитячий вереск, натовпи, котів. Неможливо продемонструвати тварині весь перелік одночасно,але що більше Ви осягнете під час періоду з 3 до 12 тижнів, тим легше тварині буде розрізнити будь-що знайоме в новій ситуації. Для кожної собаки принципово важливо звикнути до звичних типів людей, собак, місць, звуків, виставок і грумінгу, що, безперечно, стануть частиною його життя.

Чи повинні Ви робити щось особливе в період соціалізації цуценяти?

Так! Необхідно впевнитись, що буденні умови/ситуації не гнітять собаку, що він не відчуває дискомфорту, не хвилюється кожної Вашої спроби відкрити йому щось нове. Наприклад, Ви вирішили зустрітись з власниками інших собак, але для деяких цуценят присутність групи незнайомців може бути стресом. Ваші наміри хороші, але якщо Ваша собака сидить в кутку без діла, то ніякої користі для нього це не принесе. Ви маєте постійно наглядати за ним, за його рухами, реакціями, заспокоїти свого собаку, якщо він видасться наляканим. Важливо також заохочувати собаку похвалою, ласкою або чимось смачним.

Собака здається наляканою під час процесу соціалізації

Хоч собаки віком від трьох до дванадцяти тижнів сприймають нове найлегше, вони в той же час можуть нового боятись. Завжди в такому випадку важливо ввести собаку в тривожну для нього ситуацію поступово, і робити щось, що любить Ваше цуценя протягом цього часу або опісля. Наприклад, Ви перебуваєте з собакою біля шкільного двору, і кожного разу, коли собака чує вереск або бачить спостерігає різкі звуки, запропонуйте йому що-небудь смачненьке. Ще один варіант рішення – піти в більш спокійне місце, а пізніше знову повторити прогулянку до більш людних місць, поступово, поки собаці не почне подобатись вигляд і звуки активних дітей.

Вакцинація і ризики хвороб під час періоду соціалізації

Більшість молодих собак незахищені повністю від хвороб, проти яких ми їх вакцинуємо, поки вони не отримають всі необхідні щеплення. Це спричинено, головним чином, тим, що антитіла, які щенята отримують від своїх матерів, можуть порушувати дію вакцин. Хоча імунна система цуценяти ще  розвивається протягом ранніх місяців життя, якщо ми почекаємо поки всі щеплення будуть зроблені перш, ніж буде розпочато процес соціалізації, ми ризикуємо втратити можливість соціалізувати його – цуценя може виявитись занадто дорослим. Проте, якщо дотримуватись практичних правил безпеки на час соціалізації, ризики інфікування тварин зводяться до мінімуму.

Інші способи безпечно соціалізувати собаку, який ще не повністю вакцинований

Наприклад, Ви можете піти у великий торгівельний центр, собака зазвичай привертає увагу незнайомих людей, дітей, які завжди хочуть погратись і  погладити його. Запросіть друзів до себе в будинок, створіть додатковий шум з допомогою музики, попросіть дітей погратись з цуценям, але впевніться що воно не боїться. Беріть собаку в магазини, до друзів, автомийки, за місто, де він зможе побачити щось нове і відчути нові запахи, в тому числі інших тварин, дозволяйте йому контактувати з іншими собаками, за умови їх товариської поведінки і відсутності хвороб.

Висновки

Соціалізація необхідна для того щоб Ваше цуценя виросло щасливим, радісним і надійним компаньйоном. Набагато простіше жити з собакою, яка розслаблена і почувається невимушено з незнайомцями, добре вживається з іншими тваринами і легко адаптується до нових умов. Більшість з них дуже здібні до навчання, поки вони молоді, тому у Вас є всі шанси зробити Ваше життя і життя Вашого чотирилапого друга комфортним для вас обох.

2015 - 2019 © Ветеринарная клиника «Vet House» , г.. Винница

ВЕТЕРИНАРНА АПТЕКА

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?