Дирофіляріоз собак

37

В нашій практиці все частіше і частіше зустрічається таке захворювання собак, як дирофіляріоз, яке є досить небезпечним і складним в плані діагностики та лікування.

Насамперед розберемо, що це за захворювання, механізм зараження і як вберегти свого улюбленця від цього захворювання.

Дирофіляріоз (Dirofilariasis, з лат. «diro, filum» — «зла нитка») - вже з латинського перекладу зрозуміло, що це небезпечне захворювання, яке пов'язане з паразитами, а небезпечне воно є тим, що хвороба спільна для тварини та людини. Дирофіляріоз ніяким чином не передається від тварини до людини і навпаки від людини до тварини без участі в цьому процесі проміжних господарів, якими є комарі. Дирофіляріоз - це паразитарне захворювання, яке викликається нематодами роду Dirofilaria, які в свою чергу поділяються на різновиди D. repens та D.immitis від яких і залежить тяжкість хвороби.

D. repens  - дорослі особини цього виду паразитують в підшкірній клітковині  та м'язах, викликаючи менш небезпечну шкірну форму дирофілярізу.

D.immitis -  дорослі особини цього виду паразитують в легеневих артеріях та в правому відділі серця, викликаючи серцево - легеневу форму захворювання.

Зараження дирофіляріозом відбувається під час укусу комарів, сам механізм зараження є досить простий і випадковий. Дорослі самки серцевих черв’яків, що живуть в зараженій собаці та деяких інших тваринах продукують мікроскопічних черв’яків, які називаються мікрофіляріями, які циркулюють у крові. Коли комар кусає і забирає кров від зараженої тварини, він підхоплює ці мікрофілярії. Потім, коли інфікований комар кусає іншу собаку мікрофілярії  осідають на поверхню шкіри тварини і потрапляють до нового господаря через рану від укусу комара.

Як тільки личинки потрапляють до нового господаря, вони за кілька місяців переростають у дорослі особини і живуть у кровоносних судинах, які обслуговують серце та легені, а відтак є велика вірогідність потрапляння паразита в серце.

Клінічний прояв захворювання залежить від кількості паразитів в одній тварині, тривалості хвороби та від взаємодії організму тварини з паразитами.  Чим довше інфекція зберігається, тим вірогідніше розвиваються симптоми

На ранніх стадіях клінічні симптоми відсутні, або незначні, немає змін на рентгенограмі чи в лабораторних показниках.  Ознакою хвороби може бути постійний кашель та важкість під час фізичного навантаження. В складніших випадках більш часто проявляється кашель, непереносимість фізичних навантажень та втрата ваги. Під час клінічного огляду та діагностики лікар може виявити зміни на рентгенограмі, зокрема збільшення правого передсердя і шлуночка, збільшення легеневої артерії, на рентгенограмі виявляють і зміни в легенях, лабораторно підтверджується анемія, тромбоцитопенія та протеїнурія. По мірі прогресування хвороби у домашніх тварин може розвинутись серцева недостатність і є велика ймовірність поява збільшеного живота через накопичення рідини в черевній порожнині.

Найбільш небезпечним для тварини є гибель паразитів в результаті чого дирофілярії розкладаються на маленькі частини і зміщуються в легеневі артерії. Ці частинки паразитів разом з іншими ураженнями артерій ( запаленням, накопиченням тромбоцитів, та ін.) призводять до тромбоемболії легеневої артерії.  

Діагностувати захворювання в нашому центрі можна декількома методами:

  • тестуванням на виявлення антитіл та антигенів дирофілярій
  • дослідження мазків крові на виявлення мікрофілярій
  • дослідження крові модифікованим методом Кнотта
  • ПЛР діагностикою

Проведення кожного виду діагностики має певні особливості та вимоги, тому діагностика повинна відбуватись після консультації з лікарем

Лікування тварин хворих на дирофіляріоз є складним і довготривалим процесом і вимагає багато зусиль від власника та лікаря. В нашому центрі лікування проводиться за протоколами європейського товариства European society of Dirofilariosis and Angiostrongylosis. Після консультації та проведеної діагностики наші лікарі запропонують дієву схему лікування на весь курс, надають певні рекомендації щодо догляду за хворими тваринами.

Кожна тварина, яка проходить лікування дирофіляріозу має бути на постійному контролі лікаря, тому вкрай важливими є повторні прийомі та постійне спілкування власника з лікуючим лікарем.

Ми неодноразово говорили і будемо говорити, що будь яке захворювання краще попередити аніж лікувати, тому варто все ж поговорити про профілактику даного захворювання. Оскільки ми вже вияснили, що зараження відбувається при укусі комарів, то досить часто чуємо від власників висновки, що “ в нас дуже мало комарі” , “зараз не сезон комарів”, “ ми не гуляємо коли літають комарі”. Ми ж маємо іншу науково обгрунтовану думку і рекомендуємо профілактику дирофіляріозу на протязі всього року, незалежно від регіону, адже випадки дирофіляріозу реєструються у всіх регіонах України. Профілактику слід розпочинати з 6 -8 тижневого віку, препаратами, які мають у собі діючі речовини призначені для того аби застерегти тварину від укусів комарів, вибір препаратів слід обговорити з лікуючим лікарем.

Разом з профілактикою ми рекомендуємо тестування тварин на дирофіляріоз. Тестуванню слід піддавати тварин, в віці 7 місяців і старше, які попередньо не отримували профілактики, аби виключити зараження дирофіляріозом, такі тестування слід проводити щорічно, незважаючи на те чи здійснювалась профілактика чи ні.